“Noć tvrđava” unijela novi život u zidine Starog grada Bara

Koncertom na ljetnoj sceni starog grada sinoć je završena manifetsacija “Noć tvrđava” koja je unijela novi život u zidine Starog grada Bara. Dan je protekao dinamično, uz brojne aktivnosti u kojima su uživali gradjani, gosti ali i brojni turisti koji su juče bili u prilici da slobodno obiđu Stari grad i upoznaju se sa njegovom kulturno-istorijskom baštinom i bogatim nasljeđem.

Posjetiocima je predstavljen novi sistem proširene stvarnosti, odnosno digitalizacije Starog grada 3D prikazom objekata kroz sistem proširene stvarnosti. Kreirana je jedinstvena aplikacija koja će doprinjeti popularizaciji i prezentaciji ovog kulturnog dobra, kao i širenju saznanja o njegovoj vrijednosti i značaju na moderan i potpuno inovativan način. U Centru za posjetioce – Carinarnici će biti na raspolaganju 10 tablet uređaja najnovije generacije za korišćenje ove aplikacije a ona je dostupna i za mobilne uređaje pa tako turisti mogu sami preuzeti aplikaciju i započeti 3D obilazak grada.

Manifestacija je nastavljena ispred obnovljene Arhiepsikopske palate koja je od sinoć arheološka postavka grada Bara. Brojne goste, među kojima su bili i ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović i ministar sporta i mladih Vasilije Lalošević, pozdravio je glavni arheolog Starog grada Dejan Drašković koji je upoznao sve prisutne sa postavkom i sproveo kroz bogatu istoriju Starog grada.

Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević, otvarajući zvanično postavku, poručio je da je u sanaciju palate uloženo nešto oko 130.000 eura i to je Vlada Crne Gore opredijelila 91.000 eura dok je Opština Bar uložila blizu 40.000 eura. On je podsjetio da je ideja o osnivanju Arheološkog muzeja i postavke nastala još 80-ih godina, te da mi danas tu ideju i ostvarujemo. Raičević je podsjetio na niz objekata koje je lokalna uprava obnovila u Starom Baru, kreativni Hab, Carinarnica, Teatar, crkva Svete Katarine a danas i Arhiepiskopsku palatu.

Sama postavka sadrži arheološke nalaze iz svih epoha istorije grada, od najstarijeg praistorijskog doba, preko nasljeđa grčke i rimske kulture do bogatih nalazišta iz vremena Venecije i Osmanske imperije na ovim prostorima pa sve do savremenijeg doba. Svi zainteresovani posjetioci imaće priliku da se upoznaju sa nevjerovatnom isotrijom života na ovim prostorima koji aktivno postoji i ostavlja tragove najmanje 2.500 godina.

Manifestacija je završena zabavnim programom na ljetnoj sceni unutar zidina Starog Bara, koncertom Dua gitara “Bulatović-Nikčević”.