INTERVJU PREDSJEDNIKA OPŠTINE ZA DNEVNE NOVINE

Predsjednik opštine Bar Dušan Raičević kaže za Dnevne novine da su posljednji protesti pokazali da iza lamentiranja nad čempresima stoje pokušaji političke manipulacije građanima, te da se pažnja javnosti pokušava odvući sa činjenice da se radi o razvojnom projektu čija se izgradnja pominje još od davne 1993. godine.

“Svjedoci smo da se prethodnih dana kroz medijsko spinovanje i manipulaciju preko društvenih mreža, te lamentiranje nad čempresima, pažnja javnosti pokušava udaljiti od činjenice da govorimo o razvojnom projektu, a vrtić u Baru je par ekselans razvojni projekat. Prihvatajući činjenicu, obavezu i odgovornost, da kao glavni donosilac odluka na poziciji predsjednika opštine, moram još jednom da ukažem na činjenice i da kažem da su upravo te činjenice nešto što sam naslijedio na samom početku mog mandata koji traje nepunih šest mjeseci, a upravo sa tim činjenicama se manipulisalo u javnosti i još uvijek te informacije predstavljaju jedno pogodno tlo za raznorazne političke manifetluke sa svih strana”, ocjenjuje Raičević.

DN: Kažete da je priča o vrtiću stara više od dvije decenije…
RAIČEVIĆ: Tačno. Priča o vrtiću je počela još davne 1993. godine kada je Skupština opštine Bar usvojila DUP Topolica 1, kojim je planirana izgradnja kombinovane dječje ustanove sa četiri jedinice dječjeg vrtića i dvije jedinice jaslica sa pratećim prostorima. Inicijalna površina prizemlja je 1000 metara kvadratnih, a bruto građevinska površina tog objekta planirnog 1993. godine bila je 1200 metara kvadratnih, spratnosti, prizemlje plus galerija. Kroz izmjene i dopune DUP-a Topolica 1 2005. godine na predmetnom lokalitetu takođe planirana je izgradnja dječje ustanove sa četiri jedinice dječjeg vrtića i dvije jedinice jaslica, sa pratećim prostorima iste površine koja je bila planirana i 1993. godine.

Dolazimo do 2009. godine kada je takođe kroz izmjene i dopune navedenog planskog dokumenta sa 20 glasova za, šest protiv i dva uzdržana kojim je utvrđen javni interes za izgradnju planiranih objekata i uređenje prostora, na kojem je planirana i izgradnja dječjeg vrtića, bruto građevinske površine 2960 metara kvadratnih spratnosti, prizemlje plus prvi sprat na urbanističkoj parceli br.4 zona G objekat br.6.

DN: Prilikom usvajanja planskog dokumenta 2009. godine nije bilo primjedbi i sugestija čak ni od pojedinih odbornika koji se sada protive izgradnji vrtića?

RAIČEVIĆ: Izmjene i dopune planskog dokumenta saglasno propisima su bile stavljene na javnu raspravu u trajanju od 15 dana, tj.od 10. do 25. jula 2009. godine. U trajanju javne rasprave nije bila upućena nijedna primjedba, niti sugestija na plansko rješenje, na urbanističkoj parceli br.4 u zoni G na kojoj je planirana izgradnja dječjeg vrtića. Među učesnicima na toj javnoj raspravi bili su i neki sadašnji odbornici koji se sada protive izgradnji, a tada na javnoj raspravi nisu nikakvu primjedbu uložili na predlog izmjena i dopuna plana. Tada 2009. godine među odbornicima u SO bili su i neki profesori Gimnazije “Niko Rolović”, dok su među odbornicima opozicije koji su tada branili boje “plavog” tima, a danas takođe odbornici opozicije koji brane boje “crvenog” tima, bili ljudi koji se danas protive izgradnji vrtića.

Ni jedni ni drugi te 2009. godine nisu uzeli učešće niti u raspravi, niti su u formi primjedbi ili prigovora, pa čak ni sugestija uopšte uticali na planiranu izgradnju vrtića po tom planskom dokumentu.

DN: U čijem je vlasništvu zemljište na kojem će biti izgrađen vrtić?

RAIČEVIĆ: Zemljište na kojem se gradi vrtić je svojina države Crne Gore sa pravom raspolaganja Vlade Crne Gore, tj. Ministarstva prosvjete i korisnik tog prostora je Gimnazija “Niko Rolović”. Posebno moram da naglasim činjenicu sa kojom se takođe pokušalo manipulisati – da ova lokacija nije u vlasništvu opštine Bar.
Podsjetiću da Ministarstvo prosvjete kao investitor, gradi vrtić uz kreditnu podršku Banke za razvoj savjeta Evrope. Naručilac posla za Ministarstvo prosvjete je Uprava javnih radova koja je u periodu od 2014. do 2017. godine u tri pokušaja javnog poziva, tek nakon trećeg uspjela da izabere izvođača radova koji je radove započeo prije par dana.
Ono što je takođe važno istaći je da je Ministarstvo održivog razvoja i turizma  izdalo građevinsku dozvolu, da je tom istom ministarstvu Ministarstvo prosvjete podnijelo prijavu za gradnju 9. oktobra 2018. godine, a da je kamen temeljac položen 15. oktobra prošle godine.

DN: Nakon što građanska inicijativa nije dobila podršku lokalnog parlamenta, da li je bilo poziva njihovih predstavnika za razgovor?

RAIČEVIĆ: Poslije polaganja kamena temeljca i otvorenog negodovanja dijela građana Bara podnijeta je građanska inicijativa koju smo prihvatili. Ono što takođe moram da istaknem je da smo je prihvatili kao pravu barsku inicijativu. Lično sam razgovarao sa predstavnicima građanske inicijative i u zajedničkoj komunikaciji smo dogovorili da se o njoj raspravlja na posebnoj sjednici Skupštine opštine Bar koja je održana 12. i 15. novembra prošle godine. Tokom sjednice vođena je kvalitetna rasprava i razmjena argumenata. Uprkos činjenici da podnijeta građanska inicijativa nije bila u saglasju ni sa prethodnim Statutom opštine Bar kao ni sa u međuvremenu usvojenim novim Statutom, pokazali smo visok stepen demokratije i uvažavanje građana. Ali, građanska inicijativa nije dobila podršku.

DN: I što je bilo poslije?

RAIČEVIĆ: Nakon zasijedanja lokalnog parlamenta nijedan zvaničan poziv od predstavnika građanske inicijative nije bio upućen prema meni. Ja i dalje ostajem otvoren, kao i do sada, za komunikaciju sa svim građanima, ali se ne odazivam na pozive na linč kojih smo bili svjedoci prethodnih dana putem medijskih spinovanja ili poziva putem društvenih mreža.

DN: Od vladajuće većine u Baru čuje se da opozicioni predstavnici pričom o čempresima pokušavaju manipulisati omladinom i ispolitizovati nastalu situaciju. Kako Vi to komentarišete?

RAIČEVIĆ: Jasno sam se opredijelio za sprovođenje Vladine politike na lokalnom nivou. Građani su dali podršku toj politici Vlade i pružili su podršku i meni. Nadam se da svi oni primjećuju da vrlo uspješno ovih prethodnih šest mjeseci sprovodimo i Vladinu politiku i politiku razvoja opštine Bar. I u prethodnom periodu smo prilikom izgradnje i drugih objekata, kao što su sportska dvorana ili pravoslavni hram, takođe bili svjedoci uklanjanja određenog broja stabala čempresa i ostalog rastinja. Reakcija je tada izostala, pa sami zaključite da li je ovdje zaista briga o čempresima ili je već nešto drugo u pitanju.

DN: Dakle, radi se o manipulaciji?

RAIČEVIĆ: Prethodnih dana smo bili svjedoci konstantnih pokušaja predstavnika opozicionih partija da kroz manipulisanje najvrednijim dijelom našeg društva, našom omladinom, pokušaju nadoknaditi manjak podrške građana na prethodnim izborima, te da na taj način pokušaju i nadomjestiti i nedostatak odbornika u lokalnom parlamentu. Ti pokušaji su bili neuspješni i ja se iskreno nadam da će građani to i prepoznati.

DN: Šta poručujete građanima?

RAIČEVIĆ: Poručujem im da ostajem otvoren za komunikaciju sa svim građanima. Podržavam apsolutno građansku inicijativu, građanski aktivizam koji bi se trebao manifestovati kroz aktivnije učešće na javnim raspravama koje lokalna uprava organizuje sa ciljem da kroz zdravu komunikaciju, konkretne predloge i sugestije, idemo u pravcu donošenja kvalitetnih odluka koje će definisati jasnu viziju razvoja našeg grada kojem smo svi mi u Baru i te kako posvećeni.

DN: A kao Baranin?

RAIČEVIĆ: Kao Baranin i kao bivši đak gimnazije, saosjećam se sa svim onim sugrađanima koji se protive izgradnji vrtića na predmetnoj lokaciji, ali isto tako kao bivši đak gimnazije i kao građanin Bara, već duži vremenski period, nisam bio u prilici da prisustvujem niti jednoj promociji knjiga, niti koncertu, niti izložbi slika, na tom prostoru i svi mi u Baru smo svjesni činjenice da lokacija koja je u fokusu javnosti ipak nije služila svrsi dugi niz godina. Za tu činjenicu su najodgovorniji oni koji su taj prostor koristili.

 

 Na lokaciji vrtića biće zasađeno više od 1530 sadnica

DN: Kako će izgledati taj lokalitet nakon izgradnje vrtića?


RAIČEVIĆ:
Vjerujem da će, a tako je predviđeno i projektom pejzažne arhitekture, nakon izgradnje vrtića na tom lokalitetu nići nova zelena oaza na kojoj se planira sadnja preko 1530 sadnica, što drveća, što niskog i visokog rastinja. Upravo će ta lokacija opravdati epitet jedne nove zelene oaze u centru grada. Bar je i u prethodnom periodu i biće i dalje prepoznat kao zelena oaza. Članovi mog tima i ja ćemo se i te kako zalagati da potvrdimo taj epitet. U narednom periodu želimo da revitalizujemo sve one parkove u užem gradskom jezgru gdje je usljed vremenskih nepogoda smanjen broj, fond stabala.
Niti sam učestvovao u glasanju, niti sam uticao na odbornike

DN: Oni koji protestuju traže Vašu odgovornost, maltene ste im glavni krivac za nastalu situaciju iako ste svu priču o vrtiću, od planskih dokumenata do odluka naslijedili… Smatrate li se Vi odgovornim za posljednja dešavanja?

 
RAIČEVIĆ: Ne, apsolutno se ne smatram odgovornim. Prije svega, radi se o odlukama koje su donijete prije više od deceniju. Podsjetiću na činjenicu da predsjednik opštine ne učestvuje u glasanju na zasijedanjima lokalnog parlamenta iako je bilo pokušaja od predstavnika građanske inicijative da mi imputiraju kako ću ja “uticati na svijest odbornika”, samim tim i na njihovo odlučivanje prilikom glasanja o podnijetoj građanskoj inicijativi. To nisam učinio tada, to neću raditi ni ubuduće.

 

N: Bezbjednost djece i građana u prvom planu

 DN: Šta možete sada da uradite da se smire strasti i radovi nastave?

RAIČEVIĆ: Podsjetiću da sam istakao da ću se lično založiti da, prilikom izvođenja radova na izgradnji vrtića, budem „nadzor“ u smislu bezbjednosti lokacije, građana, prvenstveno djece u blizini gradilišta.

Zato sam i naložio hitnu kontrolu gradilišta, u granicama ovlašćenja i nadležnosti organa lokalne uprave, na čijem sam čelu. I sa tom se infomacijom, na žalost, manipulisalo u javnosti proteklih dana. Još jednom podvlačim, ja sam predsjednik svih građana Bara i moja je obaveza da vodim računa o pitanjima koja se njih tiču,  sa svoje pozicije i nadležnosti. Ponavljam, radovi se izvode, moraju biti u skladu sa procedurama i standardima u građevinarstvu, sa ciljem da ne narušavaju bezbjednost naših sugrađana, prvenstveno djece i susjednih objekata. S tim u vezi, konstatovali smo postojeće stanje i o tome obavijestili nadležni državni inspekcijski organ.Takođe, organi lokalne uprave će raditi na projektovanju saobraćajne infrastrukture i adekvatnog saobraćajnog rješenja na tom prostoru.