Kraja povodom Dana ljudskih prava: Nase razlicitosti u Baru predstavljaju najljepsi mozaik i pravo lice naseg grada

Generalna skupstina Ujedinjenih nacija proglasila je 10. decembar za Dan ljudskih prava 1950. godine, kako bi skrenula paznju „naroda svijeta“ na dvije godine ranije potpisanu Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, kao prvi sveobuhvatni instrument zastite ljudskih prava. Tim povodom gost u programu Radio Bara bio je Naser Kraja, savjetnik za manjiska prava i slobode u Opstini Bar.

“Kada su ljudska i manjinska prava u pitanju, Opstina Bar sa posebnom paznjom prati ovaj segment u procesu svog institucionalnog djelovanja i veoma posveceno radi na  kreiranju povoljnijeg ambijenta za unaprjeđenje prava svih nacionalnih manjina i etnickih manjinskih zajednica u nasem gradu. Svi koji se bave pitanjima manjina i cijela sira zajednica, moraju da prihvate cinjenicu da su one dio naseg drustva, sa svim pravima i obavezama koje imaju i pripadnici/ce vecinskog stanovnistva”, kaze Naser Kraja.

Po njegovim rijecima, Opstina Bar ima jasnu ideju i viziju.

“Nasa je ideja da iniciramo razlicitiji pogled na porijeklo, istoriju i tradiciju manjinskih naroda i etnickih zajednica koje su autohtone u Baru i zaista predstavljaju najljepsi mozaik i pravo lice naseg grada. Tako da tu zapravo dileme nema- proces integracije mora biti  dvosmjeran (gdje ucestvuje vecinski narod zajedno sa manjinama) jer suzivot nam se pruza kao jedina alternativa. Isto tako taj proces je svakodnevan, kroz stalnu socijalnu koheziju i međusobnu komunikaciju moramo dođi do spoznaje sopstvene pozicije (licne, poslovne, drustvene, itd.) u odnosu na nacionalne manjine, etnicke zajednice i sve ugrozene drustvene kategorije ljudi”, jasan je nas sagovornik

Ipak, kako dodaje Kraja, treba voditi racuna da sve to ne bude samo “jednosmjerna ulica”.

“A kako sve ovo ne bi ostalo samo na deklarativnoj ravni, zelim da istaknem kako je Opstina Bar posljednjih godina pitanje ljudskih i manjinskih prava oznacila  kao oblast od posebnog znacaja. U tom kontekstu je i prilagodila skoro sve svoje aktivnosti. Vec je donijeto (ili su u fazi izrade) , nekoliko Lokalnih Akcionih Planova, i to:  LAP za socijalnu inkluziju Roma i Egipcana u opstini Bar za period 2020-2022, LAP za rodnu ravnopravnost, LAP za socijalnu  i djeciju  zastitu, LAP za unaprjeđenje kvaliteta zivota LGBTIQ osoba itd. U međuvremenu je formiran Tim za pruzanje pomoci u ostvarivanju prava crnogorskih drzavljana prilikom povratka u Crnu Goru, u skladu sa obavezama utvrđenim sporazumom o readmisiji za opstinu Bar. Nasi sluzbenici svakodnevno iskazuju spremnost za otvorenu saradnju, u pravcu dostupnosti rada organa Opstine Bar, kroz neposrednu komunikaciju sa svim zainteresovanim akterima civilnog drustva i sugrađanima u cilju unaprjeđenja kvaliteta rada i drustvenog ambijenta u cijelini”, objasnjava Kraja.

Njihovi planovi i ciljevi su jasni.

“Konstantno se organizuju edukacije, radionice i obuke za zaposlene. Jednu od njih smo nedavno organizovali i to na temu „Drustvena jednakost pripadnika romske i egipcanske zajednice – borba protiv anticiganizma“, koja je izazvala posebnu paznju svih predstavnika Sekretarijata i opstinskih sluzbi, lokalnih institucija i obrazovnih ustanova u Baru. Takođe, Opstina Bar radi na promociji predskolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja, posebno sa pripadnicima RE populacije, i u tom pogledu biljezimo izvanredne rezultate. Prosle godine je otvorena Kancelarija za RE populaciju i angazovana Saradnica za socijalnu inkluziju iz oblasti obrazovanja, sto je veliki iskorak ka osnazivanju te zajednice u Baru. Uoci pocetka skolske 2021/2022 godine, u izuzetno slozenoj epidemioloskoj situaciji, koja najprije pogađa socijalno ugrozene porodice i djecu, smatrali smo da je doprinos opstine u pravcu kreiranja optimalnih obrazovnih uslova za nase đake, prije svega institucionalna, ali i moralna obaveza”, nema dilemu Kraja.

Opstina Bar je obezbijedila 35 tablet uređaja za prvake ciji roditelji su korisnici  MOP-a , pripadnike RE populacije i djeci u hraniteljskim porodicama.

“Neizmjerno nas raduje sto ove godine u Baru imamo i prvu studentkinju koja dolazi iz romske zajednice. Vjerujemo da ce taj pozitivan primjer biti veliko ohrabrenje i podsticaj za ostale da krenu njenim stopama. Opstina Bar je taj njen hrabar iskorak prepoznala i opredijelila novcana sredstva za pomoc u skolovanju. Takođe, izdvajaju znacajna finansijska sredstva za isplatu  jednokratne novcane pomoci, licima u stanju socijalne potrebe odnosno najugrozenijm kategorijama. Od naredne godine, kroz izmjene postojece Odluke o pravima iz djecije i socijalne zastite, taj iznos ce biti uvecan u stoprocentnom iznosu. Dakle, na osnovu cinjenica i rezultata mozemo konstatovati da je situacija u nasoj opstini puno bolja kada je rijec o ljudskim i manjinskim pravima i slobodama, ali je nepokoljebljiva nasa odlucnost da ta borba bude neprestana do potpune drustvene jednakosti”, zakljucuje Kraja.